Jste zde: Hlavní stránkaLeden 2011Panorama
 

Panoramatické fotky

Panoramatické fotografie vznikají spojením více fotografií, které navazují jedna na druhou. Tvorba panoramatické fotografie je samostatným oborem v kategorii fotografování. Panorama vzniká už spojením dvou fotek, ale velká panoramata mohou být složena třeba i z několika stovek fotografí.

Panoramatické fotky se většinou spojují do šířky, kde vzniká široký záběr (proužek), mohou být ale spojeny také v několika řadách na výšku a výsledkem může být třeba čtverec nebo sloupec.

Panoramata by se měla prohlížet při velikosti, ve kterém byla vytvořena, tj. 100 % velikost, někdy též nazývaná jako 1:1. Při zmenšení fotografie totiž dochází k jejímu zkreslení (technicky se termín, který zkereslení způsobí jmenuje interpolace) a fotografie se pak jeví značně neostrá nebo naopak silně přeostřená. Pokud se vám tedy fotografie zobrazí zmenšená, použijte lupu nebo tlačítko v pravém horním rohu, kterým se zvětší na plnou velikost . Doporučuje se zvětšit okno prohlížeče na celou obrazovkou a posouvat se pak doleva/doprava.

 

Zde jsou k prohlédnutí dvě lednová panoramata - pohled na kostel a kulturní dům (spojeno ze 4 fotografií) a zimní motiv (spojeno z 5 fotografií). Panoramata jsou zpracována dvakrát, jednou v normálním a jednou ve vysokém rozlišení, které si užijete na velkých monitorech.

 

Nízké rozlišení (zvětšit tlačítkem vpravo nahoře)

 

Vysoké rozlišení (otevře se v novém okně nebo panelu, zvětšit lupou)

Joomla Template: by JoomlaShack